Blog

Kiedy projektuję swoje zabawki, staram się, by każda z nich miała jakiś element edukacyjny. Dziecko, które ją dostaje, ma się świetnie bawić  i wynieść z tej zabawy jak najwięcej korzyści.

Na co zwrócić uwagę kupując zabawkę?

10 cech dobrej zabawki:

Estetyka – zabawka powinna zachęcać dziecko do aktywności swoim kolorem, kształtem, strukturą lub fakturą.

Sensoryka – dzieci w wieku 1,5-3 lat, poznają świat wielozmysłowo, dlatego dobrze, jeśli zabawka jest miła/ciekawa w dotyku, pobudza wzrok, słuch lub inne zmysły.

układanka sensoryczna

Manipulacja – ćwiczenie małej motoryki przygotowuje mózg, oczy i rękę dziecka do pisania. Można np. ćwiczyć chwyt pęsetkowy: zapinanie/odpinanie, wiązanie, sznurowanie etc.

mała motoryka

Kontrola błędu – zabawka edukacyjna powinna być tak zbudowana, by dziecko miało możliwość zauważyć ewentualny błąd i samo skorygować poprawność wykonania zadania. Taka zabawka rozwija samodzielność i uniezależnianie się od oceny dorosłego.

Konkret –  jeśli wprowadzamy pojęcia abstrakcyjne (cyfra, litera, czas) dobrze jest zacząć od tego, co można dotknąć, poczuć, zobaczyć – od konkretu.

Kreatywność – to możliwość zastosowania tej samej zabawki/pomocy dydaktycznej do innych zabaw lub zadań.

tort z filcu

Porządek – zabawka powinna mieć swoje opakowanie oraz stałe miejsce na półce.

pizza z filcu

„Dusza” – to taka cecha zabawki, która odróżnia ją od fabrycznych wyrobów, budzi pozytywne skojarzenia. Nie musi być perfekcyjna, od linijki itd.

 

Stopniowanie trudności – nie od razu Kraków zbudowano! Można zacząć od większych elementów, od łatwiejszych zadań, a potem przejść do bardziej skomplikowanych.

Bezpieczeństwo – uważajmy na drobne elementy, aby były dobrze przymocowane. To co się da, lepiej przyszyć niż przykleić. Ważny jest też materiał, z którego jest wykonana zabawka.

„Ludzka ręka, manipulująca przedmiotami, szuka mózgu, mózg ręki, a zabawa jest środkiem, za pomocą którego ręka i mózg są połączone w najlepszy sposób”.

dr Stuart Brown

Dodaj komentarz


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.