Blog

Do czego nam pamięć sekwencyjna?

Język jest sekwencją znaków i dźwięków uporządkowanych liniowo, od lewej do prawej (chyba, że hebrajski, to odwrotnie😜). Dzięki pamięci sekwencyjnej wykorzystujemy informacje przechowywane w lewej półkuli mózgu i rozpoznajemy je po kolei – krok po kroku. Dostrzegamy, który element występował przed, a który po.

Przygotowując przedszkolaka do pisania i czytania, możemy poćwiczyć z nim pamięć sekwencyjną (linearną).

pamięć sekwencyjna

 

 

 

Pomoc terapeutyczna – klaser do ćwiczenia pamięci sekwencyjnej

Mój klaser do ćwiczenia pamięci sekwencyjnej uszyty jest z filcu. Dodatkowo wzbogaciłam go elementami sensoryki i małej motoryki takimi, jak: spinacze (chwyt pęsetkowy), guziki czy rzepy. Bodźce wzrokowe i dotykowe zawsze wspomagają pamięć, a ćwiczenia paluszków nigdy dość! To również trening przed pisaniem:)

To oczywiście prototyp, będę go rozwijać i modyfikować w zależności od zapotrzebowania terapeutów i nauczycieli. Jestem otwarta na wasze sugestie i komentarze. Wiele moich pomocy powstaje we współpracy z praktykami!

Praca z klaserem

Klaser składa się z trzech jednakowych części. Pierwsza jest demonstacyjna: pokazujemy dziecku sekwencję 3 elementów (liście, spinacze, kwiaty, owoce), a ono powtarza ją w trzech kolejnych częściach. Prezentację robimy powoli i w dobrej kolejności, zaczynając od pierwszej sekwencji z góry (guziki). Myślę, że lepiej będzie pracować linia po linii, a nie układać wszystkie na raz – przynajmniej przy pierwszym podejściu. W drugim podejściu zmieniamy kolejność elementów, podobnie w trzecim.

Na koniec możemy dziecku zostawić klaser do samodzielnej, swobodnej zabawy.

Klaser jest dostępny w moim sklepie – zobacz!

Miłej zabawy!

Dodaj komentarz


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.