Blog

Karty do układania opowieści

Bajki samograjki powstały, by ułatwić rodzicom i terapeutom tworzenie własnych bajek dla dzieci. Są jakby rozsypaną książką. To narrator i słuchacze decydują, jak potoczą się losy głównego bohatera.

w zestawie mamy: pudełko z szufladką, obszerną instrukcję i 3 rodzaje pięknie ilustrowanych kart.

Od czego zacząć?

Umówmy się, że ty jesteś narratorem. Losujesz 5 kart przygody. Sprawdzasz, co masz bez pokazywania innym.

Twoje dziecko jest słuchaczem. Losuje 2 karty z różowej kupki oraz 1 z niebieskiej – to będzie Wasz bohater.

Poproś dziecko, by opowiedziało ci o bohaterze – kim jest, jak wygląda, czym się zajmuje, jakie ma imię, itd.

w Samograjkach bohaterem może być dziewczynka, chłopiec, ale też zwierzątko albo strach na wróble. Dzieci identyfikują się z losami swojego bohatera bez względu na to, kim on jest. Wkładają też w niego istotne dla siebie cechy, wartości i treści. Warto się więc temu przyjrzeć.

Rola słuchaczy

Słuchaczy może być więcej niż jeden. Każdy z nich ma po dwie karty, na których są rozmaite przedmioty. Może ich użyć, aby ubarwić opowieść.

Snucie opowieści na podstawie wylosowanych kart jest zadaniem narratora, ale – jak widać – słuchacze też są aktywni. Potem możecie zamienić się rolami.

Zastosowanie kart w terapii

W tych kartach urzekło mnie to, że możemy je wykorzystać na wiele sposobów. W załączonej do zestawu książeczce znajdziecie przykłady bajek rozwiązujących konkretne problemy dzieci oraz zabaw i czynności przydatnych podczas terapii.

„Karty można również potraktować jako narzędzie komunikacji z dzieckiem, narzędzie, które pozwala wydobyć na światło dzienne ukryte treści, problemy i lęki dziecka, o których trudno mu mówić wprost ” –

pisze Piotr Głodek, czynny terapeuta, pomysłodawca narzędzia.

Dodaj komentarz


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.