Ostatnio dzielę się z Tobą swoimi pomysłami na pomoce i zabawki kreatywne z filcu.
Witaj na moim blogu!
Jestem babcią 3-letniej Zosi i ciągle szukam sposobu, żeby ją czymś pożytecznie zająć, zainteresować. Jako pedagog i miłośniczka metody Montessori, w każdej zabawie szukam aspektu edukacyjnego. Dzieci w tym wieku poznają świat poprzez doświadczanie, manipulację i zabawę. Robią to intuicyjnie. To my, dorośli decydujemy, jak wiele „lekcji” z tej zabawy dla siebie wyciągną.
Szyjąc zabawki edukacyjne z filcu sama świetnie się bawię, do czego i Ciebie zachęcam. Szyję ręcznie, ale zakupiłam już maszynę do szycia, żeby zwiększyć swoją wydajność i ograniczyć użycie kleju. Klej to chemia, z którą dziecko powinno mieć jak najmniej do czynienia. To mój pierwszy priorytet: ucieczka od plastiku i polimerów. Drugim jest recykling – ponowne zużywanie tego, co już mamy, a trzecim jest wielofunkcyjność – by tę samą zabawkę można było użyć na wiele sposobów.
W poprzednim wpisie pokazałam Ci, jak z puszki po ciasteczkach zrobić filcowy tort
Dziś na tym samym torcie będziemy układać kolorowe owoce, dodatki i świeczki. W tej zabawie dziecko uczy się nazw owoców i smaków, a także celebrowania urodzin (świeczki!). Może wchodzić w rolę cukiernika (zamów swój tort!) lub mamy, która przygotowuje urodzinową niespodziankę dla córki. Możecie wyprawić urodziny misiowi, lalce, koleżance itd.
Układanie owoców na torcie ma jeszcze jeden aspekt, o którym mało kto wie. Tort ma prostą, magiczną i absolutnie genialną formę KOŁA. Mnisi buddyjscy wykorzystywali ją do specyficznej formy medytacji. Karl Gustaw Jung, szwajcarski psychoanalityk, wyprowadził słowo MANDALA z sanskrytu, w którym oznacza ono „centrum, obwód, koło”. Stosował mandalę jako technikę wspomagającą dotarcie do podświadomości swoich pacjentów.
Dziś mandala, w postaci kolistych rysunków, malowanek i układanek, wykorzystywana jest m.in. w arteterapii (czyli terapii za pomocą różnych form sztuki). Prof. Wiesław Karolak, mój promotor i popularyzator arteterapii w Polsce, napisał o tym całą książkę! Praca z kołem sprzyja autorefleksji, koncentracji i kreatywności w kierunku rozwiązywania problemów. Wiele osób mówi mi, że tworzenie mandali ich uspokaja.
Zapraszam więc do zabawy, która pobudzi u twojego dziecka zmysł wzroku i dotyku, zachęci je do kreatywności i wchodzenia w role społeczne, a poprzez koncentrację na tej nietypowej, tortowej mandali – być może je nawet troszeczkę wyciszy?
Jeśli nie masz czasu, żeby samodzielnie wykonać tę zabawkę, kliknij link Tort Mandala 3D i skorzystaj z mojego gotowca:)
Kreatiwonka